1,000 aláírás gyűlt össze.
Címzett: Szalay-Bobrovniczky Kristóf, Honvédelmi Miniszter, dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, Somogyi Zoltán vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója
Vállalják a felelősséget a honvédelmi gyakorlaton történt tragédia miatt!
A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség 2024. januárjában bejelentett egy önkéntes alapú honvédelmi felkészítési programot kormányzati tisztviselők számára. Szalay-Bobrovniczky Kristóf a program indoklásaként azt mondta ekkora, hogy az elmúlt időszak vészhelyzeteiben tapasztalták, hogy a védelmi képességek és feladatok sikeres végrehajtása nem csak a katonákon múlik, ezért úgy döntöttek, hogy az államigazgatás különböző területein dolgozó tisztviselőknek felajánlják, hogy ha szeretnének, vegyenek részt teljesen önkéntes alapon honvédelmi felkészítésben.
Az Adaptív védelem elnevezésű program keretében az irodai munkát végző tisztviselők laktanyai körülmények között alap katonai felkészítési kiképzésben részesülhetnek, melynek a tájékoztatók alapján éles lőgyakorlat is részét képezte.
A program keretében 2025. március 21-én egy 29 éves, Miniszterelnökségen dolgozó fiatal nő éles gránátdobás közben olyan életveszélyesen megsérült, mindkét kezét elvesztette, arc- és lágyrészt sérüléseket szendvedett, ezen kívül a kiképző katona csonttörést és lágyrészsérülést szenvedett.
Ezért a tragédiáért azok a felelősek, akik a programot végiggondolatlanul elindították, és felelősként úgy döntöttek, hogy megfelelő előzetes felkészítés nélkül éles lőszert adtak civil résztvevők kezébe.
Követeljük, hogy a programért felelős honvédelmi miniszter haladéktalanul vállalja a felelősségét, és mondjon le!
Követeljük továbbá, hogy program kidolgozásáért, engedélyezéséért felelős katonai vezetés is vállalja a felelősséget! A Magyar Honvédség Vezérkarának felelősei is viseljék a következményeket!
Miért fontos?
Munkáltatói túlkapás!
Az Adaptív védelem program beindításakor már megjelentek olyan hírek, hogy bizonyos kormányzati szervek vezető munkatársai írásban “buzdították” beosztottjaikat a programon való részvételre, vagyis olyan nyomás alá helyezték az egyébként is nehéz helyzetben lévő kormánytisztviselőket, tehát így az “önkéntes részvétel” kitétel nem értelmezhető. Elfogadhatatlan, hogy nyomásgyakorlással érik el, hogy kormánytisztviselők laktanyai szolgálaton éles gránátot dobálnak honvédelem címén.
Rossz tervezés
A nem megfelelően előkészített programról vélhetően előzetesen is tudni lehetett, hogy komoly kockázatot jelent a civil, képzetlen, katonai felkészültséggel egyáltalán nem rendelkező résztvevők számára, mégis úgy történt a program kidolgozása, hogy éles lőszerekkel, gránátokkal kerültek kapcsolatba. A tragédia mondhatni kódolva volt a tervbe, és viszonylag hamar be is következett.
Felelőtlenség?
A tragédia kapcsán megjelentek olyan hírek is, amelyek azt sugalmazzák, hogy eleve nem megfelelő minőségű gránátok kerülhettek a program során felhasználásra, amely állítást - reményeink szerint - a hivatalos vizsgálatok cáfolni fogják, hiszen ez a tényállás még súlyosabbá tenné a program kapcsán meglévő felelősséget.
Vészhelyzet van?
A kormány háborús vészhelyzeti indoklással tartja fenn a rendeleti kormányzást, amely úgy látszik, hogy annyit tesz, hogy a kormánytisztviselők a feladatellátásuk helyett tényleges veszélyhelyzetbe kerülnek - a saját kormányuk Honvédelmi Minisztériuma által teremtett körülmények miatt. Ugyanakkor a lakosságot semmilyen formában nem tájékoztatják, hogy egy esetleges, valós vészhelyzetkor mit kell tenni.
Békepártiság?
Elfogadhatatlan a “békepárti” kormány programja szempontjából is, hiszen az Adaptív védelem program tragédiája is mutatja, hogy bár folyamatosan emelkedik a Honvédelmi Alapra költött költségvetési összeg - mégsem elegendő arra, hogy kiképzésre “toborzott” civilek és a kiképzők biztonságát garantálni tudják.
Ezekért a felelősséget vállalni kell, a honvédelmi miniszternek le kell mondania!