Álljunk ki a 18 év feletti Fogyatékossággal élő emberekért, hogy tisztességes módon emelkedjen a Rokkantsági járadékuk és a Fogyatékossági támogatásuk. Nem mehet tovább, hogy 2020-ra illetve a 2020 években is 50.000 Ft alatt maradjon a Fogyatékossági támogatás összege.
Szívem szerint örültem volna ha leghamarabb 2020. január 1-től, 50.000 Ft lett volna a Rokkantsági járadék, és a Fogyatékossági támogatás összege, de legkésőbb és legrosszabb esetben 2026. Január 1-től megvalósulna. De sajnos 2019. év közepén tudom az internetes hírekben, hogy 2020-ban csak 2,8%-ot emelkedtek a nyugdíjak és köztük a nyugdíjszerű ellátások összege is. És 2021. Január 1-én 3%-ot fot emelekedett a Rokkantsági járadék és a Fogyatékossági támoggatás is. 2022. Január 1-én 5%-os emelés volt a Nyugdíjszerű ellátásoknál is. Mikor lenne bőven elég pénz erre, ha nem szórnák össze vissza az adófizetők pénzét, és az Európai Uniós támogatási pénzt feleslegesen.
És a legtöbb Fogyatékossággal élő ember kapja havonta a 2-féle járadékot: a Rokkantsági járadékot és a Fogyatékossági támogatást, és ha a Rokkantsági járadék lenne 50.000 Ft és a Fogyatékossági támogatás szintén 50.000 Ft lenne, akkor kettő az egyben elérné a 100.000 Ft-ot ha megvalósulna. És külön-külön a Rokkantsági járadék összegét és a Fogyatékossági támogatás összegét legalább minimum évente egyszer 50%-al kéne emelni.
Muszáj lenne a fogyatékossággal élő felnőtteknek az egészségi állapotuknak megfelelően teljesebb éltett élniük, mert a szüleik sem lesznek örökké az élők sorában, a lakásfenntartást, meg egyéb fontos költségeket ugyan úgy kell fizetniük, mint az ép felnőtt emberek teszik.
A fogyatékossággal élő emberek egy része hiába tudja önmagát ellátni segítség nélkül és felügyelet nélkül: és az önkiszolgáló képességük sem hiányzik. A munkahelyek többsége nem alkalmazkodik az egészségi állapotuknak, és teherbíró képességüknek megfelelő foglalkoztatásban. A munkahelyeket csak az érdekli, hogy minél több adókedvezményt kapjanak a fogyatékossággal élő dolgozók után, és népszerűsítsék a cégüket a munka vállalok a fogyatékossággal élő emberek foglalkoztatásával.
Amikor lejár az adókedvezmény az új fogyatékossággal élő dolgozók után, akkor már elveszíthetik az állásukat.
Mióta rendelkezem Rokkantsági járadékkal és Fogyatékossági támogatással, még a 2000 évek közepén is volt Nyugdíjprémium és Nyugdíjkorrekció minden év novemberében. A prémium egyszeri volt, míg a korrekció novembertől-decemberig volt érvényes.
Aztán januárban a korrekcióra ment rá a januári emelés a rokkantsági járadékra.
Míg 2017-ben pedig volt korrekció a Rokkantsági járadék mellett, még a Fogyatékossági támogatásnál is 2017 novemberében. Viszont 2017. decemberében vissza lett csökkentve, a Rokkantsági járadék összege a 2017. októberi összegre.
A Fogyatékossággal élő emberek közül vannak Paralimpiai és Speciális Olimpiai versenyzők is van, hogy a Magyar Állam nem ad támogatást nekik a Paralimpiai és a Speciális Olimpiai verseny országba való kijutásukban, hanem olykor a sport szövetségük és saját önerőjükből kell állniuk a kiutazásuk költségét.
AZ EGÉSZ NAPOS ÁPOLÁSRA SZORULÓKNAK SOKSZOROSAN PECHÜK VAN AZ ORSZÁGGYŰLÉS A SÉRÜLT GYEREKEIKET ÁPOLÓ CSALÁDTAGOK HELYZETÉN JAVÍTOTT EGY KICSIT – DE HA SIKERES AZ ÁPOLÁS – A GYEREKEK FELNŐTTEK
LESZNEK… MI LESZ VELÜK, HA NEM JUTNAK EL AZ ÖNELLÁTÁS KÉPESSÉGÉIG (MEG AZOKKAL AKIK KÉSŐBB JUTNAK EBBE A KISZOLGÁLTATOTT HELYZETBE)?
A nehéz fizikai állapoton túl ők viselik a helyzet anyagi következményeit is. Ha családtag ápolja, pillanatnyilag 54 515 Ft havi ápolási díjból + a sérült jövedelméből kell megélniük.
Amennyiben pénzért fogadnak valakit, annak többet kell fizetni, mint a gondozandó teljes bevétele. A HVG.hu 2014-es cikke szerint „Egy 24 órás felügyeletet igénylő beteg ellátása magánszolgáltatónál havi 300-400 ezer forintba került akkor. ”Plusz a rendszeres gyógytornász, esetleg logopédus költsége. Az OEP ugyan biztosít évente 56 alkalommal napi 3 órás otthonápolást” – akár gyógytornát is -, de hol van ez az évi 365 teljes naptól?
Ha túllépték az évi 56 alkalmat, maguknak vagy családjuknak kell fizetniük érte – amíg van miből. Ráadásul sokuknak esetleg életük végéig szükséges ez az ellátás. Rendszeres bevételük a rehabilitációs ellátásuk vagy nyugdíjuk (amely várhatóan kevesebb az átlagos 131 895 forintos átlagnyugdíjnál), esetleg a fogyatékossági támogatásuk (most 27 537 Ft) jön hozzá.
A megélhetést is ebből kellene biztosítaniuk. Az ő állapotuk a gazdagok luxusa lenne…
A szerencsések, akik megúszták ezeket a bajokat, a fizikai nehézségeikből nem tudnak átvenni, de legalább az anyagi gondokon tudnának segíteni.
Ha valamennyi egész napos ápolásra szoruló - pl. az OEP révén - rendszeresen kapna a többi extra kiadásukhoz is (amint pl. a szomszédos Romániában történik.) csak a még mindig maradó rendkívüli fizikai nehézségeikre kellene koncentrálniuk…
Miért fontos?
Sajnos nem minden fogyatékossággal élő embernek lesz piacképes szakmája és piacképes munkabére: a képességüktől és az oktatási rendszertől függ lesz-e piacképes szakmai oktatásban részük vagy sem. És közülük nem kapnak majd öregségi nyugdíjat sem.
Sok 18 év feletti Fogyatékossággal élőknek a Rokkantsági járadékuk és a Fogyatékossági támogatásuk a Rezsire, Szociális étkeztetésre, gyógyszer költségre megy el és szinte egyáltalán nem marad maradék a Rokkantsági járadékukból és a Fogyatékossági támogatásukból.
Nekik is vannak céljaik és ők is szeretnének félre tenni megtakarított pénzt a céljaik elérése érdekében, vagy váratlan kiadásuk fedezésére.
Mért hoztam létre a Petíciómat 2018. Szeptember 26-án? A válasz egyszerű!
Mert így képzelem el a Rokkantsági járadék és a Fogyatékossági támogatás emelését évente egyszer.
1. évben: Rokkantsági járadék 50.000 Ft és a Fogyatékossági támogatás szintén 50.000 Ft lenne. Összesen 100.000 Ft-ot kapnának a Fogyatékossággal élők fejenként havonta adómentesen.
2. évben: 75.000 Ft lenne a Rokkantsági járadék és a Fogyatékossági támogatás összege összesen elérné a 150.000 Ft-ot szintén adómentesen.
3. évben: 112.500 Ft lenne a Rokkantsági járadék és a Fogyatékossági támogatás összege ami kettő az együtt 225.000 Ft lenne.
4. évben: 168.750 Ft lenne a Rokkantsági járadék és a Fogyatékossági támogatás összege, így a kettő együtt lenne 337.500 Ft fejenként kettő az együtt.
Sajnos egyre több rokkant ember is kénytelen sorba állni a hozzátartozóival/egyedül Karácsonykor/Húsvétkor az utcán, hogy meleg ételhez jussanak és nem biztos, hogy jut nekik az utolsó adagból is nekik.
Leginkább azok közül akiknek a szülei már nem élnek és a fogyatékossággal élő érintett emberek nem szorulnak ápolásra, és felügyeletre és gondnokságra sem. Viszont nincs piacképes szakmájuk és versenyképes munkabért adó munkahelyük.
Sajnos nem minden minden fogyatékossággal élő felnőtt kap az önkormányzatól Karácsonyra/Húsvétra tartós élelmiszer csomagot, sem a jótékonysági szervezettől nem kapnak. Ha csak nem a jó szándékú gazdag emberek jó barátjai vagy nagyon jó ismerősei.
Pontosan jól tudom a nyugdíjszerű ellátások összege az öregségi nyugdíj összegével azonos százalékban emelkedik. Legjobban csak 4 évente egyszer emelkedik, amikor éppen Országgyűlési képviselő választás éve van.
Amióta 2003-tól van nekem a Rokkantsági járadékom és a Fogyatékossági támogatásom 2008. Gazdasági világ válság előtt, minden évben 2x emelkedett a Rokkantsági járadék összege. Ami azt jelenti, hogy a Januári emelés egészen Októberig volt érvényes. És járt egyszeri csak Novemberben érvényes Nyugdíjprémium.
Aztán Novemberi emelés egészen Decemberig volt érvényes. Majd jött a jövő év Január amikor újra emelkedett.
2017-ben a Nyugdíjkorrekció sajnos csak November hónapban azaz 1 hónapig volt érvényes, úgy mint a Nyugdíj prémium összege is csak Novemberben 1 hónapra volt érvényes. Pedig a Nyugdíj korrekciónak jobb lett volna ha Novembertől-Decemberig tartott volna, és a 2018. Januári emeléssel együtt bele számításba került volna.
Hogyan lesz kézbesítve
Postai levél útján fogom elküldeni a Miniszterelnöki hivatalba, Gazdasági Minisztériumban, Emberi Erőforrások Minisztériumban. De ha ez nem lesz elég akár segítség mellett a Strasbourgi emberi jogok Bíróságához is elküldöm az érintett Petíciómat.