1,000 aláírás gyűlt össze.
Címzett: Pintér Sándor belügyminiszter és Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke
Petíció a gyűlöletkeltés és rasszizmus megfékezéséért a magyar futballban
.jpg)
Farkas János a büszkeségünk! Gyűlölet a szégyenünk!
Petíció a gyűlöletkeltés és rasszizmus megfékezéséért a magyar futballban
Tisztelt Pintér Sándor belügyminiszter úr,
Tisztelt Csányi Sándor úr, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke!
Tisztelt Csányi Sándor úr, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke!
Mi, alulírott magánszemélyek és civil szervezetek, megdöbbenéssel és felháborodással értesültünk arról, hogy a hétvégén megrendezett Nyíregyháza–Debrecen NB1-es labdarúgó-mérkőzés előtt és közben egyes szurkolói csoportok nyíltan cigányellenes és gyűlöletkeltő rigmusokat skandáltak a vonaton, illetve az utcákon történő vonulásuk során. Ezek az események nem csupán közösségeket aláznak meg, de a jelenlévő emberekben – köztük gyermekekben – is félelmet keltettek.
A rendőrség – miközben kísérte a szurkolókat – nem lépett fel a gyűlöletkeltő viselkedéssel szemben. Ez a passzivitás és közöny a rendvédelmi szervektől nem elfogadható!
A szurkolók közterületen skandált rasszista rigmusokkal bűncselekményt valósítottak meg, az elkövetőket haladéktalanul azonosítani és felelősségre kell vonni! Ennek hiánya nemcsak jogállamisági kérdés, hanem társadalmi biztonságé is.
Felszólítjuk a Belügyminisztériumot és a rendőrséget:
Felszólítjuk a Belügyminisztériumot és a rendőrséget:
- Haladéktalanul indítson vizsgálatot az ügyben, és számoltassa el azokat, akik a gyűlöletkeltő rigmusokat skandálták;
- Vizsgálja ki, miért nem történt rendőri intézkedés az eset során;
- Alakítson ki egyértelmű irányelveket és elvárásokat a rendőrségi jelenléttel kapcsolatban hasonló helyzetekben.
- Dolgozzon ki olyan jogszabályi és szakmai keretrendszert, amely világosabb és szigorúbb alapokra helyezi a gyűlöletbeszéd értelmezését és szankcionálását. Ennek célja, hogy a rendőrség minden hasonló esetben egyértelműen és hatékonyan tudjon fellépni. A gyűlöletkeltő megnyilvánulásokkal szembeni eljárás középpontjában minden esetben az emberi méltóság védelmének kell állnia – egyéb mérlegelési szempontok nem írhatják felül ezt az alapelvet.
Felszólítjuk az MLSZ-t (Magyar Labdarúgó Szövetséget):
- Azonnal hozzon olyan szabályokat, amelyek a stadionon belül és azon kívül, amennyiben a szurkolók szervezetten, klubazonos ruházatban, rigmusokat skandálva vonulnak, a gyűlöletkeltő viselkedést szankcionálják, zéró toleranciát érvényesítve;
- Vonja be a klubokat is a felelősségbe: a szurkolói kultúra alakítása a klubok feladata is, és ezt nem lehet tovább szőnyeg alá söpörni;
- Indítson proaktív, hosszú távú programokat a szurkolói gyűlöletkeltés visszaszorítása érdekében. A nemzetközi kampányok, mint például a "NO TO RACISM", önmagukban láthatóan nem hoztak érdemi változást. Magyarországnak saját, kontextusra szabott fellépésre van szüksége.
Felszólítjuk a Kormányt:
- Tartassa be a hatályos jogszabályokat, amelyek tiltják a gyűlöletkeltést és a közösségek elleni uszítást;
- Támogassa a sportban az egymás iránti tiszteletet és a társadalmi békét.
Miért fontos?
Nem feledhetjük, kikre is kellene büszkének lennünk.
A magyar labdarúgás története - Farkas Jánostól Pisont Istvánig - tele van tehetséges roma futballistákkal és edzőkkel, akik a mai napig sokak példaképei. Ők azt mutatják meg, mit jelenthet a futball közösségépítő ereje – szemben azzal, amit ma egyes szurkolói csoportok üvöltöznek az utcán.
A magyar futball nem válhat a gyűlölet színterévé. Értéket, közösséget, örömet kell közvetítenie, nem félelmet és megosztottságot.
Felelős döntéshozókként Önökön múlik, hogy a következő mérkőzésen milyen ország képét látjuk viszont a lelátókon és az utcákon.
Kezdeményezők:
Kadét Ernő, Roma Sajtóközpont
Herfort Marietta, Phiren Amenca
Rácz Béla, 1Magyarország Egyesület
Oláh József, Méltóságot a Romáknak Mozgalom
Szénási Szilvia, Uccu Alapítvány
Kezdeményezők:
Kadét Ernő, Roma Sajtóközpont
Herfort Marietta, Phiren Amenca
Rácz Béla, 1Magyarország Egyesület
Oláh József, Méltóságot a Romáknak Mozgalom
Szénási Szilvia, Uccu Alapítvány