500 aláírás gyűlt össze.
Címzett: Tessely Zoltán, a Velencei-tó fejlesztéséért felelős kormánybiztos és országgyűlési képviselő. Dr. Molnár Krisztián, a Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács (VVVTFT) elnöke
MENTSÜK MEG A VELENCEI-TÓ ÉLŐVILÁGÁT!

Magyar állampolgárként, az aláírásommal követelem Tessely Zoltán, a Velencei-tó fejlesztéséért felelős kormánybiztostól, országgyűlési képviselőtől és Dr. Molnár Krisztiántól, a Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács (VVVTFT) elnökétől, hogy utóbbi szervezet haladéktalanul fordítson kiemelt szakmai figyelmet és pénzügyi erőforrásokat a Velencei-tó rehabilitációjára!
Legkésőbb 2025 nyarán egyeztessenek a vízügyi illetékes szervekkel, a Kék Bolygó Alapítvánnyal, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézettel és a Magyar Tudományos Akadémiával, majd szakmai konszenzus alapján készítsenek cselekvési tervet úgy, hogy az a Velencei-tó hosszútávú vízbiológiai egészségét és elégséges vízutánpótlását megoldja. Már 2025 év folyamán kezdjék meg a megvalósítását a várhatóan tucatnyi szakmai programelemből álló tervnek!
Az alábbi változtatásokat várom el a cselekvési terv nyomán:
1. A szakemberek bevonásával haladéktalanul kezdjék meg egy átgondolt infrastrukturális fejlesztési sorozat tervezését, majd végrehajtását, mely a vízgyűjtő területről és/vagy azon kívülről gondoskodik a tó folyamatos vízutánpótlásáról, és célértékként az agárdi vízmérce szerinti 160 cm-es üzemszintet tűzi ki!
2. Vállalják, hogy felmérik a tóba bemenő vízfolyások monitorozását legalább 2 éven keresztül, és a kapott adatok alapján cselekvési tervet készítenek az esetleges túlzott szerves anyag tartalom csökkentésére!
3. Szakmai tervet készítettnek rá és már 2025-2026 telén újraindítják a nádgazdálkodást! A nádmonitoring és a nádgazdálkodás eszköz és személyi feltételeit legalább 10 évre folyamatosan biztosítják!
3. Szakmai tervet készítettnek rá és már 2025-2026 telén újraindítják a nádgazdálkodást! A nádmonitoring és a nádgazdálkodás eszköz és személyi feltételeit legalább 10 évre folyamatosan biztosítják!
4. Szakmai döntés esetén megvalósítják a tó biológiáját kímélő technológiákkal az iszap csökkentését, ennek további szükségességét szakemberekkel és mérnökökkel monitorozzák!
5. Megvalósítanak egy átmeneti tópartbeépítési moratóriumot, helyette a vízminőség javítását kezelik prioritásként!
6. Vállalják, hogy a tópartra tervezett beruházásokkal kapcsolatban további lakossági és civil környezetvédelmi egyeztetéseket folytatnak le!
7. Felülvizsgálják, hogy a korábbi “tórehabilitációs“-program keretein belül miért a partfal felújítása és megszépülése kapta a legnagyobb hangsúlyt (14 milliárd Ft, KEHOP-1.3.0-15-2016-00015), gátolva ezzel a tó természetes tisztulásának a lehetőségét is!
Miért fontos?
A tó vízminősége évek óta kritikus! A természetes vízutánpótlás nem elegendő, a kevés befolyó víz jelentős részét is más ipari és agrárcélokra hasznosítják (akár magáncélokra). A tulajdonos állam és az üzemeltető vízügyi hatóság semmilyen érdemi rehabilitációs tervvel nem állt elő, de még tűzoltásra sem szán pénzt, eszközt: a döglött halakat a MOHOSZ és több száz helyi lakos a szabadidejében gyűjti be. A tudományos szakma is elismeri, hogy ez a legkevésbé kutatott tava hazánknak, jelenleg nem fut a tóval kapcsolatos tudományos program, holott a tudósok szerint a Velencei-tó kiszámíthatatlanságában is egészen különleges. 2022-ben már az államhoz közel álló Kék Bolygó Alapítvány kidolgozott egy programot a tó megmentésére. És mi történt azóta? Semmi. Egyesek szerint az állami és megyei politikusok kampányfogásként kezelik a tó ügyét, a kommunikációs kirakatuk része, de nem a megőrzésén, hanem profitot hozó, hangzatos beruházásokon fáradoznak! Ha SOS nem kezdenek neki a megmentésének, a tó nem tud megújulni, és nem éli túl a klímaváltozást!
Hogyan lesz kézbesítve
Várhatóan Bicskén vagy Székesfehérváron, közterületen, a képviselői iroda vagy a megyei hivatal bejáratánál, fotó-videó dokumentált, nyilvános módon tervezzük a petíciót átadni.