1,000 aláírás gyűlt össze.
Címzett: Belügyminisztérium, Kulturális és Innovációs Minisztérium, Agrárminisztérium
Követeljük az oktatást segítők bérrendezését!
KÖVETELJÜK AZ OKTATÁST SEGÍTŐ DOLGOZÓK BÉRRENDEZÉSÉT!
Az oktatás egésze, így a közoktatás és a szakképzés rendszere, egyaránt elképzelhetetlen azon segítők nélkül, akik munkájukat nap, mint nap szinte észrevétlenül végzik, mégis: hiányuk azonnal megakasztaná az oktatási folyamatot.
Ilyen munkakörbe tartoznak az alábbi dolgozók: dajka, könyvtáros, pedagógiai asszisztens, gyógypedagógiai asszisztens, gyermek- és ifjúságvédelmi támogató, gyógytornász, intézményi titkár, ápoló, rendszergazda, laboráns, gondozó, takarító, szakorvos, úszómester, gazdasági, ügyviteli, műszaki és kisegítő munkakörökben dolgozók, és a szakképzésben a nem oktatói munkakörben dolgozók.
Felháborító, hogy bérrendezésük mind a mai napig nem történt még meg, így közülük sokan kénytelenek minden hónapban csak minimálbérért dolgozni – még a felsőfokú képesítéssel rendelkezők is!
Jelenleg nincs kiszámítható életpályájuk, tisztes megélhetést sem tudnak maguknak biztosítani. Mindeközben sokszor nemcsak a saját munkakörüknek megfelelő munkákat látnak el, hanem további, az intézményben aktuálisan be nem töltött munakakörökhöz tartozó feladatokkal is megbízzák őket, ez is jelentős leterheltséget és sokszor kifizetetlen túlmukát jelent számukra.
EZ AZ ÁLLAPOT TARTHATATLAN! Lépnünk kell és EGYÜTT kell lépnünk! EGYÜTT erősek vagyunk – VELED EGYÜTT pedig elérjük a célunkat: BÉRRENDEZÉST, TISZTESSÉGES BÉREZÉST AZ OKTATÁST SEGÍTŐ DOLGOZÓKNAK!
Miért fontos?
Küldd el Te is a leveledet az illetékes minisztereknek, hogy végre meghallják a hangunkat!
Tárgy: Oktatást segítő dolgozók béremelése
Tárgy: Oktatást segítő dolgozók béremelése
Hankó Balázs
Kultúráért és innovációért felelős miniszter részére
[email protected]
Kulturális és Innovációs Minisztérium
Kultúráért és innovációért felelős miniszter részére
[email protected]
Kulturális és Innovációs Minisztérium
Tisztelt Belügyminiszter Úr!
Tisztelt Kultúráért és innovációért felelős Miniszter Úr
Tisztelt Agrárminiszter Úr!
Megdöbbenéssel tapasztaltam, hogy továbbra sem jelenik meg jogszabályban a nevelést-oktatást közvetlenül segítő és egyéb munkakörökben foglalkoztatottak kötelező béremelése. Elfogadhatatlannak tartom, hogy az emelés kimerül abban, hogy évente emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum, ezáltal ezekben a munkakörökben mindenki, így a felsőfokú végzettségűek illetménye is folyamatosan a legkisebb munkabérre van felzárkóztatva, és a köznevelési intézményekben a NOKS-dolgozók erre kapják a legalább 7%-ot, amelyre 10%-mértékig biztosítanak a központi költségvetésből fedezetet, a szakképző intézményekben a nem oktató munkakörben dolgozók esetében jogszabály még e százalékokat se garantálja, a helyi béremelésük messze elmarad az oktatókétól. Illetmény-előmeneteli rendszerre volna szükség a tisztes megélhetés és kiszámítható életpálya biztosítására e munkakörökben is. Ezzel lehetne a felsőfokú végzettséget igénylő NOKS-munkakörökben dolgozók pályaelhagyását csökkenteni, és az évtizedek óta a köznevelési intézményekben dolgozók munkáját megbecsülni.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével egyetértek, ezért elvárom, hogy
- a NOKS-dolgozók kapjanak a garantált bérminimum felett olyan mértékű béremelést, hogy a felsőfokú végzettségűek minimális illetménye érje el Pedagógus I. fokozathoz tartozó illetmény alsó határát;
- a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező NOKS-munkakörökben dolgozók kapjanak a garantált bérminimum +10% felett legalább ugyanolyan százalékos illetményemelést, mint a gyakornokok;
- a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező, egyéb munkakörökben dolgozók kapjanak a részükre járó legkisebb munkabér felett legalább ugyanolyan százalékos illetményemelést, mint a gyakornokok!
A szakképzésben is a fentiekkel azonos elvek alapján történjen a nem oktató munkakörben foglalkoztatottak béremelése! A helyzet tarthatatlan számukra. Felhívom a figyelmüket, hogy a szakképzésből való eltávozásuk olyan helyzetet teremthet, ami még kevésbé teszi vonzóvá, hogy a versenyszférából érkező szakemberek vállaljanak munkát a szakképzésben.
A garantált bérminimum feletti béremelés a szakképzésben is valósuljon meg akként, hogy a felsőfokú végzettségűek bére érje el legalább az oktatói illetmények alsó határát, a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező munkakörökben dolgozók kapjanak a garantált bérminimum+10% felett legalább ugyanolyan százalékos béremelést, mint a közoktatásban dolgozó gyakornokok, és a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező egyéb munkakörökben dolgozók kapjanak a részükre járó legkisebb munkabér felett legalább ugyanolyan százalékos béremelést, mint a közoktatásban dolgozó gyakornokok.
Tisztelettel: