Ugrás a fő tartalomra

Címzett: Békéscsaba Megyei Jogú Város polgármestere és képviselőtestülete

Gond van az idősgondozásban! Változást Békéscsabán!

Békés vármegye, különösen a megyeszékhely folyamatos leszakadását leginkább az itt élő olyan idős, nyugdíjas réteg érzi a bőrén, amely családi, pénzügyi vagy egészségügyi helyzeténél fogva rászorul a társadalom segítségére. A probléma a konkrét érintetteteken túlmutatóan a közvetlen hozzátartozókat is érzékenyen érinti, hiszen idős hozzátartozójáról mindenki igyekszik megfelelő módon gondoskodni.
Helyben azonban nincs intézményrendszere az idősügynek, bár a Békéscsabai Kistérségi Egyesített Szociális Központ fenntartójaként az önkormányzat ellát többféle szolgáltatási feladatot.
A város önkormányzatának Szociálpolitikai Osztálya, ezen belül Szociális és Egészségügyi Csoportja leginkább a lakosság anyagi támogatását (köztemetés, gyógyszertámogatás, tüzelő) intézik, de hosszú távú megoldásokban nem tudnak segíteni az arra rászorulóknak.

Az idősekkel kapcsolatos feladatellátás két területen történik intézményes formában.
Ápolás – amelyen belül az otthonápolás speciális szakápolói végzettséghez kötött, ezen kívül csak bentlakással oldható meg az idősek ápolása. A bentlakásos intézmények férőhelyei az igénylők számához képest rendkívül korlátozottak, és igen hosszúak a várólisták, akár években mérhető időtartammal szükséges számolni – olyan élethelyzetekben, amelyek azonnali megoldásokat igényelnek!
Gondozás – Békéscsaba és környéke kertvárosi jellege miatt az idősek általában ragaszkodnak a kerthez, háziállataikhoz, megszokott házukhoz, a megszokott életükhöz, amíg legalább részben el tudják látni magukat. Ezért is fontos, hogy a házi segítségnyújtás, házigondozás nagyobb hangsúlyt kaphasson.
Jelenleg a fent említett Kistérségi Központ, illetve egyházi (Pünkösdi, Baptista és Evangélikus) Szeretetszolgálat látja el a házigondozást. Ezek közül a Pünkösdi Humán Misszió térítésmentesen, a többi különböző térítési díj ellenében működik, kifejezetten nagyszámú igényt elégítve ki.
Elengedhetetlen a szolgáltatások színvonalának egységesítése, azok kiegyensúlyozottabbá, megbízhatóbbá tétele részben képzéssel, létszámbővítéssel azért is, hogy legyen idő az idősek lelki támogatására is a napi feladatokon túl.

Kérjük, hogy az ápolás terén bővítsék a bentlakásos férőhelyek számát, valamint biztosítsák az otthonápoláshoz szükséges szakmai továbbképzést, hogy a férőhelyek bővítésének eléréséig is megfelelő ellátáshoz juthassanak az azt igénylők!
A gondozás terén kérjük a gondozói létszám növelését, valamint a nyújtott szolgáltatások szakmai színvonalának javítását!

Miért fontos?

A 2022. évi népszámlálási adatokból világosan kiolvasható, hogy Békés vármegye lakosságának 17,5%-át kitevő Békéscsaba megyei jogú város népességének korösszetétele igen kedvezőtlen. 2022-ben a város lakónépességének a 13%-a 14 évnél fiatalabb, míg a 65 éven felülieké 24% volt. 2022-ben a férfiaknál 71,2, a nőknél 78,2 év volt a születéskor várható átlagos élettartam. Városunk rohamos elöregedését meghatározza a születésszám csökkenése, a Ratkó-korszakban születettek létszámának és eleve az idősek várható élettartamának növekedése, valamint a munkaképes lakosság kimagasló arányú elvándorlása.
Ezek az adatok együttesen egy nagyon komoly időskori gondoskodási válságot vetítenek előre, amelynek megoldásához minél hamarabb hozzá kell látni, hogy a már meglévő problémát legalább csillapítani lehessen.
Ehhez kérjük Békéscsaba megyei jogú város vezetésének intézkedéseit!

Békéscsaba, Magyarország

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Frissítések

2024-05-07 10:48:59 +0200

25 aláírás gyűlt össze.

2024-05-06 12:34:03 +0200

10 aláírás gyűlt össze.