Ugrás a fő tartalomra

Címzett: Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere és dr. Sára Botond Attila Budapest Főváros főispánja és utódja

Épüljön újra folyami uszoda a Dunán!

Épüljön meg 80 év után újra Budapest első folyami uszodája a Dunán, a belvárosban!

Budapest főváros önkormányzata egyeztessen az illetékes szervekkel, hogy kialakuljon a megfelelő jogi és üzemeltetési környezet egy belvárosi folyami uszoda működtetésére, és teremtse meg a megvalósítás anyagi feltételeit.

Budapest főváros és a Duna-parti kerületek önkormányzatai csatlakozzanak az Úszható városok Kartájához, mely a városi álló- és folyóvizekben való rendszeres és biztonságos úszást és fürdést szorgalmazza. 

Miért fontos?

A nyarak tovább tartanak és melegebbek. Minden városlakónak egyre nagyobb egészségügyi kockázatot jelent a kánikula, melyek nem csak a kisgyerekek és az idősek, hanem minden korosztály szervezetét megterheli. Kifejezetten a sűrűn beépített, belvárosi kerületekben lakókat veszélyezteti a hőség, ahol egyébként is kevés a zöldfelület. Szeretnénk nyaranta biztonságos körülmények között hűsölni és felfrissülni a Dunában. Szeretnénk, ha a közeljövőben újra a budapesti hétköznapok része lenne, hogy késő tavasztól kora őszig több helyen is ingyenesen úszhassunk és fürödhessünk a Duna belvárosi szakaszán is. 

Budapest főpolgármestere a választási kampány során csatlakozott a Duna Minimum programhoz, melynek 10. pontját is vállalta, hogy  indítványozza a fürdésre és úszásra alkalmas helyszínek kijelölését és üzemeltetését. Ezért kérjük a városvezetést, hogy tegyen aktív lépéseket azért, hogy újra Duna-vizes folyami uszoda nyíljon Budapesten. 

A Város és Folyó Egyesület mérései szerint 2024-ben a Duna vize  az Európai Uniós és magyar jogszabályok alapján egész szezonban, eltekintve az árvizes időszaktól, a belváros több pontján is fürdésre alkalmas. 

Kortárs külföldi példák tucatjai bizonyítják, hogy városi környezetben és nagy sodrású folyóban is lehetséges a biztonságos úszás és fürdőzés. Budapesten a XX. század elején egyszerre kilenc fából épített, elkerített folyami uszoda működött, amelyekben a Duna vizében úszhattak a városlakók. Az utolsó Székesfőváros által fenntartott ingyenes folyami uszodát 1944-ben bontották el, mert megsérült az ostrom alatt. Szeretnénk, ha Budapesten újra épülnének ilyen vízi építmények, hogy közelebb hozzák az embereket a folyóhoz, egyben katalizálva azt is, hogy tiszta, természeti értékként tekintsünk a Dunára.
 
A folyami uszoda megvalósítása megfelelő előkészítéssel és egyeztetések lefolytatásával lehetséges. A jogszabályi rendelkezések, melyek a természetes fürdőhelyek kijelölését és üzemeltetését szabályozzák lehetővé teszik egy ilyen építmény kialakítását. Az új Dunai Építési Szabályzat kitér a jelenségre, 2025. január 1-jétől jogi alapja is van a lebegő uszoda elhelyezésének. 

A folyami uszodák kialakítása hozzájárul a városlakók fizikai és mentális egészségének megőrzéséhez. A Duna-part és a Duna köztérként való használatával évszázados fővárosi hagyomány kelhet újra életre, mely az itt lakók és az idelátogatók számára is különleges élményként szolgál. 

Támogató szervezetek, csoportok:
Cooperative City
Építész Szakkollégium
Járókelő Közhasznú Egyesület 
Miutcánk
Város és Folyó Egyesület
Város és Mobilitás Intézet
Budapest, Id. Antall József rkp., Magyarország

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Partner

Frissítések

2024-08-14 00:30:24 +0200

1,000 aláírás gyűlt össze.

2024-08-12 16:36:14 +0200

500 aláírás gyűlt össze.

2024-08-07 11:39:50 +0200

100 aláírás gyűlt össze.

2024-08-06 13:11:20 +0200

50 aláírás gyűlt össze.

2024-08-05 21:31:41 +0200

25 aláírás gyűlt össze.

2024-08-05 15:11:42 +0200

10 aláírás gyűlt össze.