Ugrás a fő tartalomra

Címzett: Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi, és Hulladékgazdálkodási Főosztály / Pest Vármegyei Kormányhivatal / Pest Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi, és Hulladékgazdálkodási Főosztály

EL A KEZEKKEL A PILISTŐL! – Ne csináljanak hulladéktemetőt a Pilisből!

Tisztelt dr. Bartus Adrienn Főosztályvezető Asszony!
 Tisztelt dr. Tarnai Richárd Főispán Úr!
 Tisztelt dr. Cserkúti Szabolcs Főosztályvezető Úr!
 

Van a Pilisben egy gyönyörű völgy, és ott egy csodálatos, természetközeli település. Ez az otthonunk: CSOBÁNKA – A PILIS GYÖNGYSZEME. Azért szeretünk itt élni, mert közel az erdő, tavasszal a madarak csicseregnek, nyáron a tücskök ciripelnek, ősszel a szarvasbikák bőgnek. A levegő mindig pár fokkal hűvösebb, mint a városban, ahonnan sokan éppen a völgy tüdőbetegek számára is előnyös szubalpin klímája miatt költöznek ide. 

A Pilis hegység és a Kevélyek ölelésében megbújó Csobánka, a fölé magasodó Oszoly-csúcs és a környékbeli hegyek-völgyek között kanyargó turistaútvonalak (köztük az Országos Kéktúra vagy a magyar Szent Jakab zarándokút nyomvonala) nem véletlenül a budapestiek kedvelt, könnyen elérhető kirándulóhelyei. Hiszen a Duna-Ipoly Nemzeti Park határán, az Országos Ökológiai Hálózat „magterületén”, a Pilisi Bioszféra Rezervátum részeként Natura 2000 besorolású, kiemelt jelentőségű természetmegőrzési és madárvédelmi területen fekvő település és környezete nemcsak lenyűgöző, de számos védett növény- és állatfaj otthona. 

Sok sebet kapott a mi kis falunk már az elmúlt években is, hiszen a Megyeri híd átadása óta jelentősen megnőtt az átmenő gépjárműforgalom, és egy ideje a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér rendkívüli módon megnövekedett forgalmát bonyolító le- és felszálló légifolyosók is felettünk húzódnak. Ez megnövekedett környezetterheléssel, elsősorban zaj- és levegőszennyezéssel jár. 

Ezt a már így is törékeny egyensúlyt akarja most egy bányavállalkozó ipari területté silányítani, a település határában közel 20 éve bezárt Csobánka I. – Dolomit védnevű bánya újranyitásával és a bányagödör sittel való feltöltésével! 

Az ehhez szükséges élővilág- és tájvédelmi hatásbecslési dokumentációban és környezetvédelmi hatásvizsgálatban olyasmik olvashatók, hogy Csobánka „ipari település” (?!), és a bánya működése „nincs hatással” a védett terület kiemelt jelentőségű növény- és állatvilágára, illetve a hatások „a bányatelken belül tarthatók”. Az emberről – mint élő entitásról – szó sem esik. A „földmunkák során keletkező földhulladékot a Natura 2000 területen deponálni, elhelyezni nem szabad”, de a máshonnan idehordott sitt „nem terheli a környezet állapotát”. A karsztos alapkőzeten található Csillaghegyi források vízgyűjtő területe – mint sérülékeny vízbázis – szóba sem kerül. De a robbantással, darálással járó tevékenység és a minimum 14 éven át napi 10 órában közlekedő 40 tonnás teherautók sem tesznek semmi kárt a természetes és épített környezetben, a régi falusi házakban, az eleve keskeny és silány minőségű utakban és az alattuk húzódó közművekben. Sőt, a szálló pornak és az állandó zaj- és levegőszennyezésnek sincsenek egészségkárosító következményei, ahogy a környékbeli településeken negyedóránként áthaladó nyergesvontatók sem lesznek hatással az itt élők életére és az ingatlanjaik értékére. 

Felháborítónak és egyben a természet- és környezetvédelmi szakma megcsúfolásának tartjuk ezeket a hatástanulmányokat!

De ha ez nem lenne elég,a bányavállalkozó eddigi tevékenységét és céghálóját rettenetes hulladékhegyek (pl. Dunakeszin és Fóton), engedély nélküli (köztük kétes veszélyességű) hulladék elhelyezése, szabálysértési bírságok, 100 milliós adótartozás, adóbevallási- és éves beszámoló benyújtási kötelezettség elmulasztása, NAV-végrehajtások sora, felszámolás, kényszertörlés, adószám megszüntetés, tevékenységtől eltiltás… szegélyezik. 

Nekünk, egyszerű állampolgároknak egy is elég lenne ezek közül, hogy elkaszáljon bennünket bármelyik hatóság. Ez a vállalkozó azonban mindig kap újabb engedélyt. Vajon mi kell még ahhoz, hogy végleg eltiltsák ettől a tevékenységtől??? 

Tisztelettel kérjük az érintett települések lakossága nevében, hogy NE ENGEDÉLYEZZÉK a Csobánka I. – Dolomit védnevű bánya újranyitását és a bányagödör sittel való feltöltését. 

Az érintett települések lakosai

Csobánka
Pilisvörösvár
Pomáz 
Budakalász
Pilisborosjenő
Piliscsaba
Pilisszántó
Solymár
Szentendre

Miért fontos?

Ne hagyjuk, hogy közös kincsünk, a Pilis Magyarország hulladéklerakójává váljon! Nem a rozsdaövezetek szemetét kell kivinni az erdőbe, hanem a rozsdaövezeteket kell rekultiválni! 

Ne hagyjuk, hogy egy családbarát kormány hivatalainak döntése elvegye a jelen generációk és a jövő nemzedékek egészséges élethez való jogát! 

Ne hagyjuk, hogy egy sorozatosan szabálysértő vállalkozó hulladékteleppé züllessze a Pilist!

Ha fontos neked a Pilis, írd alá a petíciónkat és küldd el a tiltakozásodat az illetékes hatóságoknak! Köszönjük!

Csobánka, 2014 Magyarország

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Kategória

Links

Frissítések

2024-10-02 21:41:00 +0200

1,000 aláírás gyűlt össze.

2024-09-30 12:52:37 +0200

500 aláírás gyűlt össze.

2024-09-27 17:10:40 +0200

100 aláírás gyűlt össze.

2024-09-27 08:20:02 +0200

50 aláírás gyűlt össze.

2024-09-26 14:23:56 +0200

25 aláírás gyűlt össze.

2024-09-26 10:47:12 +0200

10 aláírás gyűlt össze.